Jaki kurs angielskiego w 2024 polecacie? Oto nasze propozycje i ranking!

W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego powoli staje się standardem. Wymaga go coraz więcej pracodawców, a więc brak umiejętności chociaż płynnego posługiwania się nim w mowie, w dużej mierze ogranicza możliwości rozwoju zawodowego.

Oczywiście przydaje się także w życiu prywatnym, szczególnie dla osób, które lubią podróżować po świecie. Jednak co zrobić, jeśli nie wyniosło się takiej wiedzy ze szkoły albo jest ona mocno ograniczona?

Można oczywiście zapisać się na kurs do szkoły, poświęcając na to mnóstwo pieniędzy i licząc się z tym, że na efekty będziesz czekać nawet miesiącami. Jednak w XXI wieku istnieje ciekawa alternatywa – nowoczesna platforma e-learningowa.

Czym jest? To po prostu system online, do którego dostęp uzyskujesz np. z poziomu przeglądarki internetowej, mogąc szlifować swoje umiejętności językowe z domu, zawsze wtedy, gdy masz na to czas. Tutaj należy podkreślić, że platformy te różnią się od siebie formą edukacji – w jednych uzyskujesz tylko dostęp do materiałów dydaktycznych, a w innych możesz brać udział w zajęciach z native speakerami.

Co ważne, narzędzi tego typu jest w sieci coraz więcej i w efekcie wybranie tego najlepszego może stanowić spory problem. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie ranking, w którym prezentujemy 4 najpopularniejsze obecnie platformy do nauki języka angielskiego – Tutlo, eTutor, Babbel i Preply. Sprawdź, czym się charakteryzują, aby ułatwić sobie podjęcie słusznej decyzji!

O czym należy pamiętać, wybierając platformę e-learningu do nauki angielskiego?

Na początku musisz odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie – czy masz motywację do nauki języka angielskiego? Jeśli Ci jej brakuje, zastanów się, jakie korzyści uzyskasz pozyskując taką wiedzę, a na pewno łatwiej przyjdzie Ci zachęcić się do edukacji. Pamiętaj, że na platformach e-learningowych w dużej mierze jesteś zdany na siebie, nawet jeśli możesz brać udział w zajęciach z e-tutorami.

Kolejna ważna kwestia to określenie budżetu na naukę języka angielskiego. Choć w sieci są platformy darmowe, tak musisz liczyć się z tym, że jakość kursów tam oferowanych, a w zasadzie Twoje możliwości nauki, będą mocno ograniczone. Jeśli chcesz naprawdę solidnie nauczyć się tego języka, powinieneś wybrać platformy płatne i właśnie takie opisujemy w tym rankingu.

No dobrze, wyposażony w powyższą wiedzę możesz już przejść do tego, co zapewne interesuje Cię najbardziej, czyli do wyboru platformy e-learningowej. Tak naprawdę to ona jest kluczem do sukcesu otwierającym Ci bramę do tego, aby dobrze poznać język obcy. Tutlo, eTutor, Babbel oraz Preply to płatne narzędzia online do nauki języka angielskiego, które trafiły do naszego rankingu, gdyż cieszą się obecnie największą popularnością. Sprawdź, czym się charakteryzują i wybierz tę, która idealnie spełnia Twoje oczekiwania!

DO RZECZY!

Żeby nie przedłużać, oto 3 najlepsze naszym zdaniem platformy do nauki angielskiego on-line:

Tutlo

Jeśli zależy Ci na bezpośrednim kontakcie z nauczycielem, to bardzo możliwe, że to właśnie Tutlo sprosta Twoim oczekiwaniom. Na platformie tej możesz rezerwować sobie terminy odbywania kursów zdalnych – będziesz odbywać wideorozmowy z tutorem bądź, co bardzo istotne, native speakerem. Zajęcia prowadzone są zarówno przez Polaków doskonale znających język angielski, jak i Brytyjczyków i szczególnie ci drudzy są godni polecenia. Uczestnicząc w zajęciach z native speakerami, możesz bardzo dobrze zapoznać się z wymową angielskiego, różnymi ciekawostkami i nierzadko przydatnymi w życiu codziennym powiedzeniami.

Obawiasz się sztywnych terminów prowadzenia zajęć? Spokojnie, w przypadku Tutlo podejście do kursów jest niezwykle elastyczne. W zasadzie to Ty sam ustalasz, kiedy dokładnie chcesz brać udział w kursach, przygotowując dla siebie grafik. Musisz jedynie brać pod uwagę fakt, że tutorzy oraz native speakerzy pracują na tej platformie w godzina pomiędzy 7, a 22.

Zaletą jest także szeroka oferta edukacyjna tej platformy. Są tam kursy dla:

 • dorosłych na różnym poziomie zaawansowania, w tym związane z językiem biznesowym,
 • dla dzieci oraz młodzieży do 18 roku życia,
 • rodzinne (opcja bardzo opłacalna pod kątem finansowym).

Czy Tutlo ma w takim razie jakieś wady? Wszystko zależy od potrzeb osoby korzystającej z tej platformy. Za wadę można uznać bowiem fakt, że zajęcia są prowadzone w formie wideo rozmów, a to ogranicza nieco swobodę. Jednak z drugiej strony pamiętaj, że edukacja w takiej postaci jest najskuteczniejsza.

Jak już wspominaliśmy, w rankingu prezentujemy tylko płatne platformy do nauki języka angielskiego, a więc za korzystanie z Tutlo będziesz musiał zapłacić. Cena ustalana jest indywidualnie, gdyż zależy m.in. od rodzaju kursu oraz poziomu wiedzy osoby nim zainteresowanej. Na szczęście wycenę można uzyskać bezpłatne i bez zobowiązań – wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie.

eTutor

źródło: https://www.etutor.pl/

Druga pozycja w naszym rankingu to platforma eTutor, która z kolei powinna sprostać oczekiwaniom osób liczących na maksymalną swobodę w zakresie nauki języka obcego. Tutaj bowiem, zamiast klasycznych zajęć z tutorami czy native speakerami w formie wideo rozmów, mamy do czynienia z edukacją we własnym zakresie. W ramach opłaty abonamentowej uzyskuje się bowiem dostęp do niezwykle rozbudowanej bazy z materiałami dydaktycznymi w różnej formie. To m.in.:

 • nagrania wideo – są krótkie, gdyż trwają po 15 minut, ale nauka poprzez nie jest bardzo intensywna,
 • system powtórek, który oparty jest o inteligentny algorytm ułatwiający zapamiętywanie zdobywanych informacji,
 • różnego rodzaju językowe gry.

Warto na chwilę dłużej zatrzymać się przy wspomnianym systemie powtórek, gdyż to przede wszystkim on mocno wyróżnia tę platformę. Mamy tutaj do czynienia z powtarzaniem słówek, które kontrolowane jest przez dość zmyślny algorytm. Ocenia on poziom przyswojenia danego słowa, początkowo przypominając je regularnie, a z biegiem czasu stopniowo zmniejszając tę intensywność. Ma to być gwarancja bardzo skutecznego i przede wszystkim wygodnego przyswajania podstawowych zagadnień związanych z językiem angielskim.

Niewątpliwie bardzo duży nacisk mamy tutaj na naukę wymowy, a więc rysuje nam się pewna wada – nieco ograniczone możliwości w zakresie nauki gramatyki. Jednak z drugiej strony mamy tam ogromny przekrój poziomów kursów, które zaczynają się na A1, a kończą na C2. W każdym z nich użytkownicy mają do dyspozycji mnóstwo lekcji, zarówno tych standardowych, jak i filmów do obejrzenia.

Dużą zaletą eTutora jest także mocny nacisk na rozwój forum społecznościowego. Wszyscy użytkownicy platformy mogą się tam ze sobą komunikować, wymieniać uwagami, wspierać w nauce i do tego wzajemnie pomagać. Mamy też pewnego rodzaju system motywacyjny w postaci statystyk pokazujących mnóstwo szczegółów związanych z postępami w nauce. Do tego dochodzi zmyślny słowniczek, bardzo przejrzysty, który nie tylko wyjaśnia znaczenie każdego słowa. Pokazuje także jego wymowę, a do tego podsuwa mnóstwo związanych z nim synonimów.

Oczywiście eTutor jest także płatny i ceny kształtują się od 119 zł za 3-miesięczny abonament do 449 zł za 2-letni dostęp do platformy. Im więcej miesięcy tym niższy koszt, ale na pytanie, czy są to kwoty atrakcyjne, musicie odpowiedzieć sobie samodzielnie.

Babbel

źródło: https://pl.babbel.com/

Do tej pory opisywaliśmy platformy do nauki języka angielskiego, które uruchamia się z poziomu przeglądarki internetowej. Najwygodniej robić to oczywiście na komputerze, natomiast Babbel przeznaczony jest przede wszystkim dla miłośników smartfonów i związanej z nimi swobody. Jest to bowiem aplikacja na telefony komórkowe, która, jak się okazuje, została naprawdę dobrze przemyślana i solidnie zaprogramowana.

Wymieniając jej zalety zacząć należy od tego, że oferta kursów języka angielskiego jest tutaj bardzo szeroka. Można przygotowywać się do egzaminów, poznawać język hobbystycznie, w celach zawodowych czy np. podróżniczych. Same zajęcia dość wnikliwie poruszają kwestie gramatyki, słówek oraz prawidłowej wymowy, choć pod kątem tej ostatniej kwestii jest niewątpliwie najgorzej. Nie da się ukryć, że Babbel bardzo mocno nakierowany jest na zagadnienia gramatyczne oraz szlifowanie umiejętności czytania po angielsku, co dla niektórych może stanowić pewną wadę.

Jako ciekawostkę warto dodać, że platforma ta stara się przekazywać użytkownikom coś więcej, niż tylko wiedzę językową. Wiele kursów ma lekko rozrywkową formę i wraz z praktyczną wiedzą przekazywane są tam m.in. informacje związane ze zwyczajami Brytyjczyków, popularnymi sloganami czy przysłowiami.

Należy podkreślić, że Babbel, podobnie jak eTutor, dość mocno rozwija swój system powtórek. Tutaj także odpowiada za to autorski algorytm, który ma na celu zwiększać efektywność przyswajania wiedzy. Analizuje on, w jakim zakresie kursant opanował dany materiał i jeśli zajdzie taka potrzeba, częściej go przypomina, aby utrwalać konkretne informacje.

Oczywiście za dostęp do wszystkich tych materiałów dydaktycznych należy zapłacić. Jest on udzielany w ramach subskrypcji, którą można wykupić na okres 3, 6 lub 12 miesięcy. Ceny kształtują się odpowiednio na poziomie 104,97 zł, 167,94 zł oraz 239,88 zł. Należy dodać, że często pakiety te dostępne są w różnych promocjach. Do tego istnieje możliwość wykupienia dostępu dożywotniego – jego cena to prawie 2300 zł.

Wspomnieć należy jeszcze o możliwości testowania platformy Babbel przez okres maksymalnie 20 dni – w ramach takiego konta testowego użytkownik otrzymuje pełen dostęp do funkcji aplikacji, bez żadnych zobowiązań.

Preply

źródło: preply.com

Nasz ranking zamyka platforma Preply, która także jest unikalna, znacznie różniąc się od narzędzi opisanych do tej pory. W dużej mierze można ją określić mianem portalu ogłoszeniowego. Na stronie swoje oferty prezentują zarówno lektorzy, jak i profesjonalni native speakerzy. Zainteresowany nauką użytkownik serwisu sam wybiera, z czyich usług chce skorzystać – z tego powodu należy mieć tam swój profil.

System jest dość zmyślny i przede wszystkim prosty w obsłudze. W intuicyjnej wyszukiwarce prezentowane są skrócone informacje profilowe poszczególnych nauczycieli. Można tam od razu sprawdzić m.in.:

 • na jakim poziomie znajomości języka angielskiego jest dany lektor,
 • jaką proponuję stawkę za godzinę zajęć,
 • jaki jest ojczysty język nauczyciela,
 • ilu ma aktywnych uczniów oraz łącznie przeprowadzonych, godzinnych lekcji.

Wchodząc w konkretny profil można z kolei dość dokładnie zapoznać się z opisem oferty przygotowanym przez samego nauczyciela. Oprócz tego znajduje się tam harmonogram z wolnymi oraz zajętymi terminami danej osoby, dlatego łatwo zaplanować sobie zajęcia.

Zwrócić należy uwagę na to, że każdy lektor czy native speaker musi zaproponować nowym klientom darmową godzinę próbną. W jej trakcie można zapoznać się z formą nauki oferowaną przez daną osobę i podjąć decyzję o dalszej współpracy lub z niej zrezygnować.

Warto jeszcze dodać, że Preply kieruje swoją ofertę nie tylko do osób prywatnych. Mogą z niej korzystać również firmy, które np. chcą podnosić kompetencje swoich pracowników, grupowo wysyłając ich na kursy języka angielskiego.

Oczywiście wspomnieć należy o tym, że platforma ta niejako działa w dwie strony. Możesz uczyć się języka angielskiego, ale jeśli Twoja wiedza w tym zakresie jest dostateczna, możesz traktować ten serwis jako dodatkowe źródło dochodu. Każdy ma możliwość założenia konta lektora, reklamowania swojej oferty i zarabiania pieniędzy na prowadzonych lekcjach. Oczywiście pamiętaj, że od pobieranych przez Ciebie stawek serwis Preply będzie naliczać pewną prowizję.

Sama nauka odbywa się tam za pośrednictwem aplikacji Skype, a więc trzeba ją posiadać – na szczęście jest całkowicie darmowa. Bezpłatna jest również rejestracja konta na platformie, natomiast płatności naliczane są za lekcje. Ich wysokość jest zależna od tego, na ofertę którego lektora czy native speakera zdecyduje się kursant.

Warto podkreślić przy okazji, że osoby prowadzące zajęcia są oceniane, a użytkownicy mają podgląd na to, co ułatwia podjęcie decyzji o wyborze konkretnego nauczyciela.

Podsumowując…

Jak widzisz, różnorodność platform do nauki języka angielskiego jest na tyle duża, że każdy powinien znaleźć coś ciekawego dla siebie. Możesz wybierać, czy wolisz uczyć się na własną rękę z dostarczonych materiałów dydaktycznych, na żywo sam na sam z osobą, którą przydzieli Ci system, czy może samodzielnie poszukiwać nauczycieli.

Pamiętaj, że każdy z powyższych serwisów gwarantuje bardzo wysoką jakość nauczania, ale jej efekty zadowolą Cię przede wszystkim wtedy, gdy sam będziesz mieć odpowiednią motywację.

Zwróć także uwagę na to, że w wielu miejscach możesz potestować możliwości platformy bez ponoszenia kosztów. Oprócz tego polecamy na początek w ogóle skorzystanie z darmowych platform e-learningowych – to świetny sposób na to, aby przekonać się, czy nauka online jako taka spełnia Twoje oczekiwania.

Pamiętaj też, że jeśli zdecydujesz się skorzystać z oferty Tutlo, eTutor, Babbel lub Preply, koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami z innymi – zapraszamy do oceniania!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

A Wy jaki kurs angielskiego online polecacie?

 1. Orientuje się ktoś, czy w przypadku preply, jeśli zdecyduje się na ofertę któregoś nauczyciela to muszę zadeklarować jakąś minimalną liczbę lekcji, które z nim odbędę?

 2. adam pisze:

  Możecie mi wytłumaczyć, na jakiej zasadzie działają te narzędzia do powtórek? Co sprawia, że one są niby inteligentne?

 3. huber pisze:

  Mam pytanie, czy na tych platformach, gdzie wykupuje się czasowy dostęp, istnieje coś takiego, jak możliwość rezygnacji w terminie do 14 dni? Czy jeśli coś mi się nie spodoba, to mogę zrezygnować i odzyskać pieniądze za niewykorzystany dostęp?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *