Wrocławskie wędrówki historyczne. Ostrów Tumski

Gdzie można spotkać się z historią oraz z tymi zabytkami, które przypominają o pierwszych wiekach państwa polskiego? Jednym z miast, na terenie których cenne pamiątki sprzed wieków obecne są niemal na każdym kroku jest Wrocław. Stolica Dolnego Śląska to z jednej strony dynamicznie rozwijająca się metropolia, z drugiej – miejsce pełne wspaniałych zabytków.

Które z nich mogą się okazać wyjątkowo ciekawym celem wycieczki dla tych, którzy kochają historyczne wędrówki? Nie brak ich na terenie miasta, choć z wyjątkowymi zabytkami można się spotkać w miejscu, w którym rodził się współczesny Wrocław. Jest nim Ostrów Tumski – najstarsza część miasta, na terenie której można ujrzeć wiele wspaniałych budowli. Nic więc dziwnego, że większość turystów swe wycieczki po stolicy Dolnego Śląska zaczyna w tym właśnie miejscu.

Z przeszłości Ostrowa Tumskiego

Ostrów Tumski może się pochwalić ciekawa przeszłością. Tu, w miejscu otoczonym wodami Odry, zaczął się rozwijać gród – najstarszy punkt osadniczy na terenie dzisiejszego Wrocławia. To tu w 1000 roku powstało biskupstwo wrocławskie, które w znacznym stopniu zaważyło na losach tej części miasta. Wiadomo również, że istniała tu pierwsza siedziba książęca, po której do dziś przetrwała tylko jedna pamiątka – kościół św. Marcina, będący bardzo cennym zabytkiem. Jakie obiekty koniecznie należy uwzględnić w programie swej wycieczki, by móc lepiej poznać dzieje Wrocławia i Ostrowa Tumskiego?

Najcenniejsze zabytki

Współczesny Ostrów Tumski to miejsce, na terenie którego Wrocław może się pochwalić swymi najcenniejszymi zabytkami. Katedra św. Jana Chrzciciela jest tu bez wątpienia zabytkiem najważniejszym. Odbudowana w 1951 roku, zachwyca wspaniałym wnętrzem, pełnym cennych rzeźb i obrazów.

Katedralna wieża jest z kolei znanym i cenionym punktem widokowym, z którego można podziwiać Wrocław oraz jego okolice. Na terenie Ostrowa Tumskiego zachwyca też wiele innych obiektów. Jednym z nich jest kościół Świętego Krzyża, który – jako dwukondygnacyjna budowla sakralna – z pewnością zasługuje na uwagę turystów.

Na terenie Ostrowa Tumskiego znajduje się również jedna z najważniejszych placówek muzealnych, jakimi może się pochwalić Wrocław. To Muzeum Archidiecezjalne, którego zwiedzenie będzie kolejnym ciekawym punktem w programie każdej wycieczki po stolicy Dolnego Śląska.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Wasze komentarze:

  1. redakcja pisze:

    A jakie miejsca i zabytki związane z Wrocławiem podobają się Wam najbardziej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *