Aosta: włoskie miasto pełne niezwykłych skarbów
Jest najważniejszym miastem tak pięknego regionu, jakim jest Dolina Aosty. Turyści cenią je za piękne położenie i wiele ciekawych zabytków. Aosta to wyjątkowe miasto, z którego Włochy są bardzo dumne. Wycieczki po tym mieście to szansa na zapoznanie się z cennymi skarbami z dawnych czasów oraz na lepsze poznanie historii tej części państwa włoskiego. Na jakie atrakcje należy tu zatem zwrócić uwagę wyjątkową?
Spis treści
Miasto Aosta i jego dzieje
Miasto, które obecnie pełni rolę stolicy autonomicznego regionu, założone zostało w I wieku p. n.e. jako jeden z wielu ośrodków rzymskich w tej części kraju. O tych najdawniejszych dziejach miasta do dziś przypominają tu cenne pamiątki, które starożytni Rzymianie pozostawili dla potomnych. To dzięki nim można wyobrazić sobie, jak wyglądało życie w dawnym grodzie Augusta Pretoria. Jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić w trakcie wędrówki po mieście?
Śladami starożytnych
Poznawanie pamiątek pochodzących z okresu starożytnego Rzymu to dla wielu turystów główny cel wycieczki do tego miasta. Nic dziwnego, że pierwszym zwiedzanym przez nich zabytków jest antyczny teatr. To jedna ciekawszych budowli tego typu, jakimi mogą się obecnie pochwalić Włochy oraz konstrukcja, która ma ogromną wartość historyczną.
Dawniej na widowni mogło tu zasiadać około 4 tysięcy osób. Dziś pozostałości tego teatru stanowią jedną z największych atrakcji w Dolinie Aosty. Oprócz tych ruin o antycznym grodzie istniejącym w tym miejscu przypominają pozostałości dawnych łuków triumfalnych oraz malowniczy most, który stał się bardzo ważnym elementem tutejszego krajobrazu. A gdzie szukać nieco młodszych atrakcji?
Średniowieczne skarby, czyli Aosta zadziwia świątyniami
Pamiątki z czasów średniowiecza stanowią kolejną grupę zabytków, z których Aosta może być wyjątkowo dumna. Budowle z czasów średniowiecza są reprezentowane przede wszystkim przez świątynie. Pierwszym zabytkiem sakralnym, który zasługuje w tym mieście na wyróżnienie, jest kolegiata św. Piotra i Ursusa z XI wieku.
Przebudowana w XVI wieku, zadziwia swym romańsko-gotyckim stylem oraz ciekawymi freskami z XI stulecia, które zachowały się w kościelnym wnętrzu. Drugim skarbem sakralnej architektury jest w tym mieście katedra Wniebowzięcia NMP i św. Jana. Wzniesiona na polecenie św. Anzelma w XI wieku, może się pochwalić ciekawym wystrojem wnętrza. Nie brak tu zabytków sakralnych, które pochodzą z XIV wieku i które mają ogromną wartość historyczną.
Włochy to państwo, które ma się czym pochwalić. W czasie każdej kolejnej wycieczki po jego terenie możemy odkryć nowe, ciekawe miejsca. W takich miastach, jak Aosta czy inne ośrodki zakładane jeszcze w czasach rzymskich, na nudę nikt z nas nie będzie narzekał.
Czy ktoś z Was był w tym pięknym miejscu? Czekamy na wasze relacje